17.04.2017

Java Spring Developer

Зарплата не указана

Компания: NCube Ltd.
Контактная информация: Отправить резюме
Город работы: Киев
Тип занятости: полная занятость
Требования к кандидату
Опыт работы: от 2 лет
Уровень образования: Не имеет значения

Описание вакансии
Cloud Marketing Platform

We are looking for software engineer with strong technical background and analytical thinking to participate in development of Cloud Marketing Platform.

Must have:

Deep understanding of OOA/OOD principles
2+ years of full-time experience with Java
Professional expertise in Spring
Experience with agile methodologies, clean code, solid principles
Good DB knowledge: Cassandra, PostgreSQL
Knowledge working with big data systems: ElasticSearch, Kafka
High level of self-organization, creativity, ethics and personal qualities
Good English language skills

Good to have:

Experience working with distributed English speaking team
Proven use of TDD, integration testing
Understanding of message-based system architectures:
Lambda Architecture, CQRS
Experience with build engineering:
Continuous Integration, Delivery, Jenkins

Responsibilities:

Working across the full development lifecycle

We offer:

Great team spirit
Modern technologies and management methods
Career opportunity
Flexible working schedule, vacations, paid sick leaves
Parties every second Friday
Great office location near subway Maidan Nezalezhnosti

Отправить резюме

Вакансии, которые, возможно вас заинтересуют

Искать другие вакансии в городах: Киев
Искать вакансии в разделах: IT - сфера, программирование, Интернет
Отправить
резюме

Топ-вакансии